Ethereum (ETH) – antra pagal rinkos dydį (angl. market cap) valiuta, sekanti po Bitcoin. Ethereum dažnai dalyvauja palyginimuose su Bitcoin. Kai kurie šneka, kad tai lygiai toks pat burbulas, tačiau kiti, šaltesnio proto, įžvelgia šio tinklo privalumus, tai, kas daro šią valiutą plačiau panaudojamą.
Ethereum koncepcija bando išplėtoti Bitkoin idėją į kiek didesnį mastelį. Iš esmės, Ethereum – tai platforma, kurioje kuriami decentralizuoti papildiniai. Ethereum protokolo lygiu buvo nuspręsta realizuoti neatrastą „bitkoin scripting language“ potencialą, pridedant instrumentą protingų kontraktų kūrimui (angl. smart contract).
Protingas kontraktas – tai bandymas automatizuoti sandorių sudarymą, kur iš anksto yra aptartos visos sąlygos ir transakcijų rezultatas. Tai vienu metu garantuoja saugumą ir patikimumą, kadangi procedūroje nedalyvauja tretieji asmenys, o kontrakto sąlygos negali būti pakeistos.
Ethereum protokolas, leidžia kompiuterių programoms, ne tik valiutai, būti šiame tinkle. Pvz. jeigu Jūs laikote savo failus Dropbox sistemoje – Jūs pasitikite ja. Įsivaizduokite kaip tai atrodytų jie būtų laikoma blockchain? Viskas užšifruota, decentralizuota, todėl niekas to nevaldo, negali prieiti ir tik Jūs turite raktą.
Su protingų kontraktų pagalba galima įgyvendinti tikrą revoliuciją, pavyzdžiui, mikro kreditavime. Protingo kontrakto sąlygos gali būti suprantamos kaip automatinis skaitmeninės nuosavybės perdavimas tuo atveju, jei kreditas laiku nebus grąžintas, priskaičiuojant atitinkamą delspinigių procentą ir daugelis kitų sąlygų.
ETH naudojamas ir startup investicijoms pritraukti. Vykdant ICO (initial coin offering), sukuriamas specialus token’as (nauja kripto-valiuta) ir jis paruodamas už ETH.
Teorijoje, Ethereum geba visiškai išstumti bitkoinus iš rinkos, kaip žymiai tobulesnė alternatyva, tą kol kas rodo didelė suburta programuotojų komanda ir aktyvus kriptovaliutos populiarumo vektorius.
Vienas iš pagrindinių Ethereum projekto autorių yra Vitalik Buterin – Rusijos kilmės programuotojas, gyvenantis Kanadoje. Gimė Maskvos srityje, 6 metų amžiaus persikėlė gyventi į Kanadą. 2014 m. birželio mėnesį, pristatęs naujos kriptovaliutos koncepciją, gavo 100 tūkstančių paramą projektui vystyti ir tais pačiais metais tapo konkurso World Technology Awards nugalėtoju.
Daugelis tiki ETH sėkme ir juokais prognozuoja – ši valiuta vieną dieną bus verta tiek, kiek Lamborghini. Reikia pripažinti, kad ateities niekas nežino, rizika didelė, grąža irgi – ne vienas tapo milijonieriumi pernakt – dėka ETH.
Kaip įsigyti Ethereum?
- Užsiregistruokite į Spectrocoin keityklą.
- Papildykite savo sąskaitą eurais arba kita valiuta. Sąskaitą papildyti galite banko pavedimu, grynaisiais pinigais, mokėjimo kortele arba pavedimu iš elektroninės piniginės.
- Papildę piniginę, eikite į keityklą ir nusipirkite ETH už EUR.
Patarimas: Nusipirkus ETH, rekomenduojame jų laikyti keitykloje ir persivesti į asmeninę ETH piniginę.