Home » Numatomi IPO » Artėja didžiausias 2018-ųjų IPO

Artėja didžiausias 2018-ųjų IPO

Saudi Aramco ipo

Didžiausios pasaulyje naftos kompanijos „Saudi Aramco“ planuojamas didžiausias kada nors vykęs viešas akcijų platinimas (angl. initial public offering, IPO) vis labiau kaitina tiek investuotojų, tiek finansų tarpininkų lūkesčius.

Pati bendrovė tikina, kad įmonė laikysis ankstesnių pažadų ir IPO vykdys šiais metais, konkrečiai – antrąjį šių metų pusmetį.

„Šiuo metu laukiame tik vieno dalyko – žalios šviesos iš vienintelio mūsų akcininko – Saudo Arabijos vyriausybės. Kalbant apie pasiruošimo reikalus, tai mes pasirengę“, – viešėdamas Pasaulio ekonomikos forume Davose CNBC sakė „Saudi Aramco“ vadovas Aminas Nasseras.

Ne kartą rašyta, kad per viešąjį akcijų platinimą planuojama parduoti apie 5% ar kiek daugiau „Saudi Aramco“ akcijų, tačiau ir to pakaktų, kad jis taptų didžiausiu kada nors vykdytu IPO, nes už akcijas gali būti gauta apie 100 mlrd. USD.

Didžiausiu iki šiol vykusiu IPO laikomas 2015 m. Kinijos el. prekybos milžinės „Alibaba“ akcijų pardavimas už 25 mlrd. USD.

Per šį akcijų platinimą „Saudi Aramco“ gali būti įvertinta 1-2 trln. USD.

Šis IPO yra sudėtinė Sauso Arabijos princo Mohammedo bin Salmano plano dėl šalies ekonomikos diversifikavimo dalis.

Princas dar 2016 m. pavasarį paskelbė planą „Saudi Vision 2030“, už kurio įgyvendinimą pats asmeniškai bus atsakingas ir kuriuo bus siekiama sumažinti Saudo Arabijos priklausomybę nuo naftos, diversifikuoti šalies ekonomiką, ir paskatinti tokius sektorius, kaip sveikatos priežiūra, mokslas, infrastruktūra ir turizmas. Perorientuojant valstybės ekonomiką, bus įgyvendinama apie 80 projektų ir tam, žinoma, reikės pinigų.
Ruošdamasi IPO, nuo šių metų sausio 1 d. „Saudi Aramco“ jau pakeitė juridinį statusą į uždarąją akcinę bendrovę.

Šiuo metu vis dar neaišku, kurs bus kotiruojamos milžino akcijos. Dėl to konkuruoja Niujorko, Londono, Honkongo biržos.

Charles Li, Honkongo biržos vadovas, šią savaitę pareiškė neabejojantis, kad bus pasirinkta Honkongo birža, nes „Saudi Aramco“ norės pasiekti Kinijos investuotojus.

Honkongo pasirinkimas sutvirtintų Honkongo vaidmenį pasaulinėje finansų rinkoje. Pagal per IPO pritrauktas lėšas Honkongas pernai nusileido Niujorkui ir Šanchajui.

„Sprendimą dėl akcijų kotiravimo vietos priims mūsų vienintelis akcininkas“, – neatvirauja p. Nasseras.

Šis IPO taip pat turėtų padėti susidaryti aiškesnį vaizdą apie Saudo Arabijos valstybės finansus, nes „Saudi Aramco“, kaip biržos įmonė, privalės atskleisti daug finansinių duomenų.

Saudo Arabijos vyriausybė yra skelbusi, kad bendrovė „Saudi Aramco“ po IPO turės 11 valdybos narių, iš kurių 6 nominuos vyriausybė. Šiuo metu įmonės valdyboje dirba 9 žmonės, iš jų 6 yra vyriausybės pareigūnai, rašo „Financial Times“. Likę trys nariai yra pristatomi kaip nepriklausomi nariai.

, , , , , ,

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*
*